środa, 1 kwietnia 2015

Tomografia komputerowa z kontrastem


Zaawansowane technologie pozwalają na niezwykły rozwój medycyny. Dostępne dzisiaj tomografy komputerowe mają możliwość pracy w różnych technikach, a niezwykle rozbudowane oprogramowanie pozwala na tworzenie obrazu badanych obiektów w różnych płaszczyznach i w przestrzeni trójwymiarowej.




Czym jest tomografia komputerowa?


Tomografia komputerowa, znana pod skrótem TK, należy do grupy badań obrazowych, których zadaniem jest uwidocznienie poszczególnych warstw ciała ludzkiego. Badanie to wykonuje się za pomocą aparatu rentgenowskiego i komputera, a polega ono na prześwietleniu danego fragmentu ciała wiązką promieni, a następnie pomiarze pochłaniania tychże promieni przez posiadające różną gęstość tkanki. Ponieważ stopień gęstości wpływa na wygląd tkanek na zdjęciu – tkanki zawierające powietrze osłabiają promieniowanie w stopniu minimalnym i wyglądają inaczej niż tkanki miąższowe, kości i zęby, które wraz z rosnącą gęstością stają się coraz jaśniejsze – otrzymany obraz mieni się różnymi odcieniami szarości.

Czemu służy tomografia komputerowa z kontrastem?


Dla zwiększenia dokładności i uwidocznienia nawet najdrobniejszych zmian w badanych tkankach, w tomografii komputerowej stosuje się różnego rodzaju środki kontrastowe. Kontrast to nic innego jak płynna substancja pochłaniająca promieniowanie X w stopniu większym lub mniejszym niż tkanki, do których został wprowadzony.

Środki kontrastowe przed badaniem tomografem komputerowym podaje się doustnie, dożylnie, dotętniczo lub doodbytniczo – w zależności od celu badania. Większość badań wykonywanych metodą tomografii komputerowej, które mają na celu uzyskanie dokładnych zdjęć naczyń krwionośnych lub narządów miąższowych, wymaga dożylnego podania środków kontrastowych. Środki te najczęściej podaje się za pomocą strzykawki automatycznej, co pozwala podać kontrast w kontrolowanym tempie i to zarówno przed samym badaniem, jak i w jego trakcie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz